Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese nemrégiben a Telegram-csatornáján kifejtette véleményét az Európai Unió legújabb, 14. szankciócsomagjáról. Az orosz politikus szerint ezek a szankciók nem érik el céljukat, és inkább Európának okoznak nagyobb károkat - közölte a TASzSz.
Mielőtt ma leállt a magyar gazdaság ütőerőnek nevezett Török Áramlaton a gázszállítás Magyarország felé az éves karbantartás miatt, csúcsra járt a Szerbia felőli gázimportunk – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az oroszok Ukrajna felé régóta azonos napi gázmennyiséget küldenek, így a két megmaradt nagy vezetéken együttesen napi 90 millió köbméter körüli orosz gáz érkezett mostanában az Európai Unió határaira. Ez éves szinten mintegy 50%-os emelkedést jelent, de a háború kitörése előtti időkhöz képest továbbra is drasztikus, 70% feletti zuhanásról beszélhetünk.
A Gazprom, az orosz állami tulajdonban lévő gázipari óriás, igazgatótanácsa azt tanácsolta, hogy a vállalat ne fizessen osztalékot a tavalyi eredmény után - írja a Reuters.
A Bulgargas bolgár állami gázipari vállalat több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazprom Export-Import orosz gázmonopóliumtól a földgázszállítások 2022 áprilisában történt hirtelen felfüggesztése miatt.
A Gazprom orosz gázipari óriás 2023-ban 629 milliárd rubel (6,9 milliárd dollár) nettó veszteséget könyvelt el, ez több mint két évtizede az első mínuszos éve. A CNN beszámolója szerint ez főként az ukrajnai konfliktus következtében visszaesett európai eladásokkal áll összefüggésben.
Az Európai Bizottság tárgyalásokat folytat az uniós kormányokkal arról, hogy egy új szankciócsomag részeként célba vegyék az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) exportját – írja a Politico. Annak ellenére, hogy az ukrajnai háború miatt az EU – néhány ország kivételével – levált a vezetékes orosz gázról, Oroszország LNG-exportja továbbra is emelkedik az EU-ban. Az eljárást egyelőre nem támadta meg a magyar kormány, amely orosz vezetékes gáz egyik utolsó vevője.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elítélte az ország gázszállító rendszere elleni legutóbbi orosz támadásokat. A politikus szombaton este Kijevben sugárzott videoüzenetében azt mondta, hogy támadások érték azokat az infrastruktúrákat, amelyeken keresztül Ukrajnán át a gázt az Európai Unióba irányítják.
Két év alatt 80%-ról közel 100%-ra nőtt az orosz gáz aránya az osztrák ellátásban, de egy mindössze 40 kilométeres új gázvezeték megépítésével 2027 végére elvileg lehetővé válik Ausztria számára, hogy teljes éves földgázigényét Németország irányából érkező importból elégítse ki. Az országot egyelőre a 2040-ig szóló hosszú távú orosz gázszerződés is köti, de egyre erősebb a szándék ennek felmondására.
A Közép- és Kelet-Európai országok által a földgázimport-infrastruktúrában tervezett kapacitásbővítés mértéke meghaladja az orosz gáz helyettesítéséhez szükségesnek tartott fejlesztéseket. Ha a régió földgázpolitikája továbbra is ezen az úton halad tovább, akkor - elsősorban az LNG-infrastruktúra túlzott fejlesztésével - egyfajta kényszerpályájába zárhatja magát a földgáz melletti szükségtelenül szoros elköteleződésével, ami több szempontból is problémás lehet, áll egy új jelentésben.
A határokon átnyúló gázkereskedelemre kivetett német illeték veszélyezteti az Európai Unió energetikai szolidaritását - jelentette ki Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben. Azt is hozzátette: a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az orosztól eltérő útvonalakról szerezzenek be földgázt.
Az idei lesz az első olyan év az Európai Unió történetében, amelyben a szélerőművekkel és napkollektorokkal előállított energia mennyisége meghaladja az Oroszországból importáltét - közölte az Európai Bizottság elnöke kedden a davosi világgazdasági fórumon.
Vasárnap átadták a bolgár-szerb földgáz interkonnektort, amelynek évi kapacitása 1,8 miliárd köbméter, a szerb éves gázfogyasztás mintegy 60%-a, és amellyel Szerbia lehetőséget kapott azeri és görög LNG-kikötőből való gázimportra, ezzel pedig óriási lépést tett az orosz gáz jelentős részének kiváltása felé. Nem véletlen, hogy a bolgár elnök a szerbiai Nis városában tartott avató ünnepségen úgy fogalmazott: "ma megváltoztatjuk Európa energiatérképét". A szerb miniszter és az azeri elnök is nagy szavakat mondott a rangos eseményen, amely magyar szempontból is fontos fejlemény.
Visszaugrott az elmúlt hetekre jellemző normál szintre a holnapi, szombati, napra vonatkozó nominálás a Török Áramlat Bulgária felé haladó nemzetközi vezetékén, így ez a magyar ellátásbiztonság szempontjából is megnyugtató fejleménynek tűnik.
A legfrissebb adatokból kiderül, hogy az Európába érkező orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) több mint egyötödét a világ más részeire szállítják át, ami növeli Moszkva bevételeit annak ellenére, hogy az EU az ukrajnai invázióra válaszul megpróbálja megfékezni ezt a gyakorlatot. Bár szankciók nincsenek a földgázra, a trükközés mégis feszültségeket hozott ki Brüsszelben.
Miközben az ukrajnai hálózaton nő a Gazprom által Európába exportált gázmennyiség, addig októberben már enyhén csökkent a Török Áramlaton a tranzitált gáztétel. Mindebben még kevés szerepe lehet a magyar ellátást súlyosan befolyásoló bolgár, az orosz gázszállítmányokra kivetett különadónak, de fenyegető előjelnek tűnik.
A Naftohaz ukrán állami gázvállalat a szerződés 2024 végi lejárta után nem kívánja folytatni az orosz gáz Európába irányuló tranzitját - jelentette ki Olekszij Csernisov, a vállalat igazgatótanácsának elnöke az ukrán Szabadság Rádiónak adott interjújában a hét végén.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?