Amiatt, hogy januártól kiesett az orosz gáz ukrajnai tranzitja, nőttek a Török Áramlat gázvezetékre leselkedő veszélyek, de amíg utóbbi rendben üzemel, addig Magyarország jól jár a helyzettel; annak a szlovák fenyegetésnek viszont nincs realitása, hogy blokkolják az áramexportot Ukrajna felé – ezeket hangsúlyozta a Portfolio-nak nyilatkozó öt ukrajnai, magyarországi és brüsszeli energiapiaci szakértő az elmúlt hetek példátlan ukrán-szlovák szócsatája után. A feszültség mára tervezett csillapítása elmarad, hiszen Robert Fico szlovák miniszterelnök elutasította, hogy Kijevbe látogasson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására. A régiós gázellátási helyzet alakulása a magyar gazdasági kilátások szempontjából is kiemelt jelentőségű, amelyet jól érzékeltet az, hogy ma reggel Orbán Viktor kormányfő külön is beszélt róla, és leszögezte, hogy a magyar gazdaság ütőerének számító Török Áramlatnak mindenképpen működnie kell, különben borulnak a kormány gazdasági tervei.
A szlovák-ukrán heves szópárbaj mellett fontos hír érkezett kedden délután a magyar földgázhálózat rendszerüzemeltetőjétől, az FGSZ-től, amely arra utal, hogy Magyarországon jöhet át annak az orosz gáznak egy része, amely kiesett a szlovák gázimportból amiatt, hogy újév elején leállt az ukrán gáztranzit. Ez afelé mutat, hogy az ukrajnai tranzit kiesésén plusz pénzt (tranzitdíjat) kereshet Magyarország, hogy kisegítse északi szomszédját.
Jozef Sikela uniós energiaügyi biztosjelölt az orosz gázfüggőség csökkentését szorgalmazza az EU-ban, egy tervet is bemutatott, hogyan vágná le Kelet-közép-Európát az orosz ellátásról. A politikus már felszólította a magyar kormányt, hogy építse le a Gazprom-szállításait, és az oroszok gázmosásaiba se menjenek bele.
Az S&P Global Ratings hitelminősítő intézet stabilról felminősítést valószínűsítő pozitívra módosította Ausztria hosszú távú adósbesorolásának kilátását. A döntés hátterében elsősorban az ország javuló energiaellátási helyzete és stabil költségvetési pozíciója áll. A hitelminősítő külön kiemelte, hogy az ország lépéseket tett az orosz gázról leválás felé, így akkor is „nagyrészt ellenálló” lenne a gazdaság, ha az orosz-ukrán tranzitszerződés év végi lejártakor megszakadna az orosz gázszállítás az országba. Ezzel az S&P lényegében visszaigazolta az elmúlt hónapok osztrák erőfeszítését, és kommunikációját, miszerint a diverzifikáció miatt akkor sem lenne gond a gázellátás terén, ha az említett tranzit megszakadna.
Rendkívül fontos az Ukrajnán át érkező gáztranzit fenntartása, mert bár vannak alternatív megoldások, ezek kihasználása a fogyasztói árak jelentős drágulásával járna - mondta hétfőn Pavol Kubík, az Eustream szlovák gázszállító vállalat szóvivője.
Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese nemrégiben a Telegram-csatornáján kifejtette véleményét az Európai Unió legújabb, 14. szankciócsomagjáról. Az orosz politikus szerint ezek a szankciók nem érik el céljukat, és inkább Európának okoznak nagyobb károkat - közölte a TASzSz.
Mielőtt ma leállt a magyar gazdaság ütőerőnek nevezett Török Áramlaton a gázszállítás Magyarország felé az éves karbantartás miatt, csúcsra járt a Szerbia felőli gázimportunk – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az oroszok Ukrajna felé régóta azonos napi gázmennyiséget küldenek, így a két megmaradt nagy vezetéken együttesen napi 90 millió köbméter körüli orosz gáz érkezett mostanában az Európai Unió határaira. Ez éves szinten mintegy 50%-os emelkedést jelent, de a háború kitörése előtti időkhöz képest továbbra is drasztikus, 70% feletti zuhanásról beszélhetünk.
A Gazprom, az orosz állami tulajdonban lévő gázipari óriás, igazgatótanácsa azt tanácsolta, hogy a vállalat ne fizessen osztalékot a tavalyi eredmény után - írja a Reuters.
A Bulgargas bolgár állami gázipari vállalat több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazprom Export-Import orosz gázmonopóliumtól a földgázszállítások 2022 áprilisában történt hirtelen felfüggesztése miatt.
A Gazprom orosz gázipari óriás 2023-ban 629 milliárd rubel (6,9 milliárd dollár) nettó veszteséget könyvelt el, ez több mint két évtizede az első mínuszos éve. A CNN beszámolója szerint ez főként az ukrajnai konfliktus következtében visszaesett európai eladásokkal áll összefüggésben.
Az Európai Bizottság tárgyalásokat folytat az uniós kormányokkal arról, hogy egy új szankciócsomag részeként célba vegyék az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) exportját – írja a Politico. Annak ellenére, hogy az ukrajnai háború miatt az EU – néhány ország kivételével – levált a vezetékes orosz gázról, Oroszország LNG-exportja továbbra is emelkedik az EU-ban. Az eljárást egyelőre nem támadta meg a magyar kormány, amely orosz vezetékes gáz egyik utolsó vevője.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elítélte az ország gázszállító rendszere elleni legutóbbi orosz támadásokat. A politikus szombaton este Kijevben sugárzott videoüzenetében azt mondta, hogy támadások érték azokat az infrastruktúrákat, amelyeken keresztül Ukrajnán át a gázt az Európai Unióba irányítják.
Két év alatt 80%-ról közel 100%-ra nőtt az orosz gáz aránya az osztrák ellátásban, de egy mindössze 40 kilométeres új gázvezeték megépítésével 2027 végére elvileg lehetővé válik Ausztria számára, hogy teljes éves földgázigényét Németország irányából érkező importból elégítse ki. Az országot egyelőre a 2040-ig szóló hosszú távú orosz gázszerződés is köti, de egyre erősebb a szándék ennek felmondására.
A Közép- és Kelet-Európai országok által a földgázimport-infrastruktúrában tervezett kapacitásbővítés mértéke meghaladja az orosz gáz helyettesítéséhez szükségesnek tartott fejlesztéseket. Ha a régió földgázpolitikája továbbra is ezen az úton halad tovább, akkor - elsősorban az LNG-infrastruktúra túlzott fejlesztésével - egyfajta kényszerpályájába zárhatja magát a földgáz melletti szükségtelenül szoros elköteleződésével, ami több szempontból is problémás lehet, áll egy új jelentésben.
A határokon átnyúló gázkereskedelemre kivetett német illeték veszélyezteti az Európai Unió energetikai szolidaritását - jelentette ki Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben. Azt is hozzátette: a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az orosztól eltérő útvonalakról szerezzenek be földgázt.
Az idei lesz az első olyan év az Európai Unió történetében, amelyben a szélerőművekkel és napkollektorokkal előállított energia mennyisége meghaladja az Oroszországból importáltét - közölte az Európai Bizottság elnöke kedden a davosi világgazdasági fórumon.
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Megnyugtató üzenetet küldött az amerikai elnök Jerome Powell menesztésével kapcsolatban.
Korábban lúzernek nevezte Jerome Powellt.
Harmadszor is indulna elnökként, noha ezt az alkotmány titlja.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.